Caspar David Friedrich – analiza dzieł

Friedrich pochodzący z Niemiec, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy romantyzmu. W młodości przeżył dwie wielkie tragedie. Był szóstym dzieckiem z 10 rodzeństwa. W wieku 7 lat umarła mu matka, a później utopił się jego starszy brat, ratując życie Caspara. Friedrich był bardzo spokojnym człowiekiem, samotnikiem, melancholikiem. Lubił bliski kontakt z naturą, bardziej niż rozrywki towarzyskie. W wieku 44 lat ożenił się z 25-letnią Christianą Caroliną Bommer, która wprowadziła radość i energię w jego życie.

Natura w obrazach Friedricha

Studiował na Akademii Kopenhaskiej, a związany był z drezdeńskim ośrodkiem artystów. Przez surowe wychowanie ojca w wierze protestanckiej był pobożny, a jego fascynacja naturą była przejawem kontaktu z boskim objawieniem.

Był przede wszystkim pejzażystą i mimo, że można znaleźć postacie na jego obrazach, to jednak tematem i dominantą jest właśnie natura. Przyroda w jego obrazach jest bardzo drobiazgowo odwzorowana. Pojawiające się w pejzażu postacie i przedmioty zdają się jedynie dopełniać pewne treści tkwiące w samych widokach natury. Dominuje nastrój bezruchu, klimat kontemplacji. Natura jest silna i dominuje nad człowiekiem. Jest także siłą niszczącą, której nie da się okiełznać. Ponadto postacie przedstawione są zazwyczaj tyłem do widza, co potęguje tajemniczość, a także kieruje wzrok widza na to, co najważniejsze.

Natura w obrazach Friedricha Friedricha i tajemnicze postacie

Artysta dużo podróżował (zwiedził m.in. Pomorze czy Sudety), skąd przywiózł wiele szkiców i rysunków, które następnie przełożył na płótno. W jego obrazach obecne są także tematy przemijania (żaglówka płynąca w głąb morza lub kondukt pogrzebowy). Uważał, że życie jest tylko wędrówką do samego Boga i życia wiecznego.

Pierwszy plan jest często zaciemniony (to nasze życie na ziemi), kolorystyka rozjaśnia się wyżej na horyzoncie (światła to życie po zmartwychwstaniu).

Caspar David Friedrich – cechy charakterystyczne

Caspar David Friedrich “Opactwo w dąbrowie” – analiza dzieła

Caspar David Friedrich “Opactwo w dąbrowie” – analiza dzieła

Obraz przedstawia kondukt pogrzebowy mnichów, kierujący się do gotyckiej świątyni w otoczeniu dębów. Symbole widniejące na obrazie to:

Caspar David Friedrich “Krzyż w górach” – analiza dzieła

Caspar David Friedrich “Krzyż w górach” – analiza dzieła

Na obrazie widzimy górski pejzaż, z precyzyjnie ukazaną przyrodą. Całość jest spokojna i harmonijna. Pośrodku umieszczone są surowe skały, z solidnie umocowanym krzyżem. Po bokach widnieją jodły – zarówno skala jak i jodły są symbolem wiary.

Zobacz również: Romantyzm w sztuce – cechy i przedstawiciele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *