Architektura baroku w Niemczech

Barok w Niemczech był czasem rozkwitu architektury. W tym okresie powstały piękne pałace i wspaniałe kościoły. Opisujemy cechy charakterystyczne architektury niemieckiego baroku i przedstawicieli tego okresu.

Poruszane tematy:

  1. Skąd pochodzi nazwa barok.
  2. Barok niemiecki – cechy charakterystyczne.
  3. Najwybitniejsi twórcy baroku niemieckiego.
  4. Przykłady architektury barokowej.

Architektura baroku w Niemczech

Skąd pochodzi nazwa barok i co oznacza? Choć nazwa pochodzi z języka portugalskiego – barroco, które oznacza “dziwny”, “niekształtny” od perły o nieregularnym kształcie, barok został zapoczątkowany we Włoszech, zaraz po renesansie. Nowy styl artystyczny, który wykorzystywał łączenie różnych sztuk i wykorzystywanie bogatego zdobienia. Architektura barokowa zaczęła się rozwijać w Niemczech w XVII i XVIII wieku. Niemieccy architekci barokowi nawiązywali zarówno do włoskiej, jak i francuskiej architektury baroku. Przykłady dzieł baroku niemieckiego, które warto znać to:

Cechy niemieckiej architektury baroku:

Niemieccy przedstawiciele baroku:

  1. Johann Bernhard Fischer von Erlach
  2. Jakob Prandtauer
  3. Johann Lucas von Hildebrandt
  4. Balthasar Neumann
  5. Bracia Asam
  6. Kilián Ignác Dientzenhofer
  7. Matthäus Daniel Pöppelmann
  8. Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff

Johann Bernhard Fischer von Erlach (1656-1723)

Fischer von Erlach prace architektoniczną rozpoczął około 1690 r. wykonując na zlecenie arcybiskupa Salzburga projekty kościołów:

Swoje najsłynniejsze dzieło tworzył w Wiedniu – kościół św. Karola Boromeusza. Został on ufundowany jako wotum za wygaśnięcie zarazy.

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Budowla ta, wzniesiona została na rzucie elipsy połączonej z krzyżem. Środkową część silnie rozbudowanej fasady stanowi portyk z trójkątnym przyczółkiem. Po obu stronach fasady wznoszą się dwie wieże, które zwieńczone są hełmami między portykiem a wieżami. Artysta ustawił dwie kolumny wzorowane na rzymskiej kolumnie Trajana. Kościół ten stanowi połączenie baroku dynamicznego z barokiem klasycyzującym.

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Fasada i plan Kościoła św. Karola Boromeusza w Wiedniu z widoczną wydłużoną fasadą. Źródło planu: „Zarys historii architektury”, Edward Charytonow, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1963, strona 156.

Pozostałe dzieła Fischer von Erlacha:

Johann Bernhard Fischer von Erlach uznawany jest dzisiaj za eklektyka, który łączył borrominizm z formami klasycznymi. Sięgał po wzory antyczne, a nawet Bizantyjskie. Potrafił te formy przetworzyć, dzięki czemu jego budownictwo otrzymało specyficzny charakter.

Jakob Prandtauer (1660-1726)

Najsłynniejsze dzieło Jakoba Prandtauera to Opactwo Benedyktynów w Melku. Jest to kompleks wzniesiony na skale, nad brzegiem Dunaju. Zespół składa się z kościoła na planie krzyża łacińskiego z wysokimi wieżami w fasadzie i połączonych z nim skrzydeł klasztornych. Bryła architektoniczna jest dość surowa i spokojna, natomiast wnętrze niezwykle bogate w dekoracje plastyczne. Główną wartość kompleksu stanowi doskonałe usytuowanie przestrzenne, sprawiające wrażenie pięcia się zwyż. Architektura, która staje się jak gdyby dalszym ciągiem ściany skalnej.

Opactwo Benedyktynów w Melku

Opactwo Benedyktynów w Melku

Johann Lucas von Hildebrandt (1668-1745)

Von Hildebrandt to twórca rezydencji w Pommersfelden. Budynek zaprojektowany został według wzoru francuskiego, w typie pałacu między dziedzińcem a ogrodem. Jest również autorem Belwederu.

Górny i dolny Belweder, Wiedeń

Belweder to wielkie założenie ogrodowe z dwoma budowlami reprezentacyjnym: pałacem dolnym i górnym.

Belweder, Wiedeń

Źródło: Deror_avi, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Balthasar Neumann (1687-1753)

Neumann jest twórcą Rezydencji w Würzburgu, wzorowanej na Wersalu. Freski w tej rezydencji wykonał Giovanni Battista Tiepolo.

Bracia Asam

Dzięki wszechstronnemu wykształceniu, bracia mogli bez pomocy innych artystów wykonywać dzieła architektoniczne w całości (od bryły, po dekoracje wnętrz), np. Kościół św. Jana Nepomucena w Monachium.

Kościół św. Jana Nepomucena w Monachium

Kościół św. Jana Nepomucena w Monachium

Źródła: Schlaier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Kilián Ignác Dientzenhofer (1686-1751)

Dientzenhofer pochodził z rodziny architektów bawarskich, ale urodził się w Pradze i tam powstawały jego dzieła. Był uczniem Hildebrandta. Projektował przede wszystkim wille, pałace i kościoły. Jego twórczość charakteryzuje się dużą fantazją w kształtowaniu formy przestrzennej i projektowaniu planów. Budował wiele kościołów w Pradze, ale również poza granicami. Zaprojektował między innymi:

Matthäus Daniel Pöppelmann (1662-1737)

Pöppelmann działał głównie w Dreźnie i Warszawie. Zaprojektował jedną z najbardziej znaczących budowli baroku w Europie – Pałac Zwinger.

Pałac Zwinger, Drezno

Budowa pałacu Zwinger została zlecona przez Augusta II Mocnego, który naśladując Króla Słońce, chciał stworzyć z Drezna najwspanialszą stolicę Europy. Rezydencja Zwinger zbudowana jest na planie kwadratu, a po dwóch przeciwległych stronach znajdują się wahadłowe empory, z których wielkie okna wychodzą na barokowy ogród. Dwa pawilony usytuowane są w wierzchołkach krużganków, prezentując bogactwo barokowej ornamentyki.

Pałac Zwinger, Drezno

Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff (1699 -1753)

Knobelsdorff jest przedstawicielem późnego rokoka. Był głównym architektem i doradcą artystycznym Fryderyka II Hohenzollerna. Zaprojektował Pałac Sanssouci.

Pałac Sanssouci w Poczdamie

Pałac Sanssouci jest budynkiem parterowym. To co go odróżnia od innych pałaców tego okresu to centralna część – mała, okrągła sala z kopułą, zwrócona jest ku dwóm niższym i otwartym pawilonom, które stoją niezależnie. Skromne rozmiary Sanssouci, jaki i cały układ wnętrza pokazuje odwrócenie się od pokazywania nieograniczonej władzy. Pałac został zaprojektowany tak, aby pomieścić tylko małe grono osób, które chciał przyjąć.

Pałac Sanssouci w Poczdamie

Przykładowe pytania egzaminacyjne:

  1. Jakie jest niemieckie miasto z barokowym zespołem architektonicznym Zwinger?
    Drezno.
  2. Jakie są cechy sztuki barokowej?
    Obfitość dekoracji, architektura bogato zdobiona rzeźbami i malarstwem, użycie szlachetnych materiałów, zastosowanie fali, elipsy lub owali, dynamiczne przestrzenie.
  3. Skąd pochodzi nazwa „barok”?
    Nazwa barok pochodzi od słowa „barroco„, oznaczającego “dziwny”, “niekształtny”, które wzięło się od perły o nieregularnym kształcie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *