Kopia posągu Dyskobola z Muzeum Watykańskiego. Źródło: Leomudde, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Rzeźba wykonana przez Myrona około 460-450 p.n.e. (okres klasyczny), przedstawia młodego sportowca rzucającego dyskiem. Niestety oryginał wykonany z brązu zaginął, jednak zachowały się rzymskie kopie wykonane z marmuru. Sprawdź, czym cechuje się ta rzeźba.
Odpowiadamy na pytania:
- Co przedstawia Dyskobol?
- Gdzie się znajduje Dyskobol?
- Kto wyrzeźbił Dyskobola?
- Gdzie można zobaczyć kopię rzeźby Dyskobol?
Dyskobol – interpretacja
Rzeźba przedstawia sportowca, w momencie wykonywania rzutu dyskiem. Podziwiana jest za sposób ukazania postaci w ruchu, stosując jednocześnie idealne proporcję, harmonię i rytm. Płynność ruchu postaci łączy się ze spokojnym wyrazem twarzy, oddając kontrolę sportowca nad ciałem i duchem. W czasach rzymskich wykonano kilka kopii, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać to dzieło.
Discobolus Lancellotti, Muzeum Narodowe w Rzymie. Źródło: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Autor: Myron (oryginał), kopista rzymski
Tytuł: Dyskobol
Dyskobol – opis formy rzeźby
Jest to rzeźba pełna, przeznaczona do oglądania ze wszystkich stron. Jest jednopostaciowa, otwarta na przestrzeń z prześwitami. Kompozycja jest harmonijna i zrównoważona oraz oparta na kierunkach skośnych i łukach, co stwarza wrażenie dynamiki (kompozycja dynamiczna). Przedstawiony mężczyzna ma idealne proporcje ciała, jego postać jest wyidealizowana. Autor szczegółowo i poprawnie przedstawił muskulaturę ciała. Twarz mężczyzny jest skupiona, nie wyraża emocji. Gładkie opracowanie powierzchni rzeźby.
Dyskobol – gdzie zobaczyć?
Kopie rzeźby możemy zobaczyć w:
- Gliptotece monachijskiej, czyli muzeum sztuki starożytnej w Monachium (Niemcy). Znajduje się tam rzymska kopia z brązu, z II wieku n.e..
- Muzeum Narodowym w Rzymie (Włochy). Zobaczymy tam Dyskobolus Lancellotti, kopię z I wieku n.e.
- Muzeum Brytyjskim w Londynie (Wielka Brytania). The Townley Discobolus – w tej kopii głowa jest zwrócona w złym kierunku.