Dyskobol Myrona - opis rzeźby

Kopia posągu Dyskobola z Muzeum Watykańskiego. Źródło: Leomudde, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rzeźba wykonana przez Myrona około 460-450 p.n.e. (okres klasyczny), przedstawia młodego sportowca rzucającego dyskiem. Niestety oryginał wykonany z brązu zaginął, jednak zachowały się rzymskie kopie wykonane z marmuru. Sprawdź, czym cechuje się ta rzeźba.

Odpowiadamy na pytania:

  1. Co przedstawia Dyskobol?
  2. Gdzie się znajduje Dyskobol?
  3. Kto wyrzeźbił Dyskobola?
  4. Gdzie można zobaczyć kopię rzeźby Dyskobol?

Dyskobol – interpretacja

Rzeźba przedstawia sportowca, w momencie wykonywania rzutu dyskiem. Podziwiana jest za sposób ukazania postaci w ruchu, stosując jednocześnie idealne proporcję, harmonię i rytm. Płynność ruchu postaci łączy się ze spokojnym wyrazem twarzy, oddając kontrolę sportowca nad ciałem i duchem. W czasach rzymskich wykonano kilka kopii, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać to dzieło.

Dyskobol Myrona - forma rzeźby

Discobolus Lancellotti, Muzeum Narodowe w Rzymie. Źródło: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Autor: Myron (oryginał), kopista rzymski
Tytuł: Dyskobol

Dyskobol – opis formy rzeźby

Jest to rzeźba pełna, przeznaczona do oglądania ze wszystkich stron. Jest jednopostaciowa, otwarta na przestrzeń z prześwitami. Kompozycja jest harmonijna i zrównoważona oraz oparta na kierunkach skośnych i łukach, co stwarza wrażenie dynamiki (kompozycja dynamiczna). Przedstawiony mężczyzna ma idealne proporcje ciała, jego postać jest wyidealizowana. Autor szczegółowo i poprawnie przedstawił muskulaturę ciała. Twarz mężczyzny jest skupiona, nie wyraża emocji. Gładkie opracowanie powierzchni rzeźby.

Dyskobol – gdzie zobaczyć?

Kopie rzeźby możemy zobaczyć w:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *