Muzeum Guggenheima

Solomon Robert Guggenheim (1861-1949) był amerykańskim filantropem i kolekcjonerem dzieł sztuki. W 1937 założył fundację swojego imienia, której celem jest gromadzenie, przechowywanie i badanie sztuki współczesnej.

Odpowiadamy na pytania:

  1. Jakie obiekty należą do Fundacji Guggenheima?
  2. Kto jest autorem budowli Muzeum Guggenheima?
  3. Jaki styl reprezentuje Muzeum Guggenheima w Bilbao?
  4. Jakie cechy charakterystyczne ma Muzeum Guggenheima w Bilbao?

Fundacja stworzyła międzynarodową sieć muzeów:

  1. Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku,
  2. Kolekcję Peggy Guggenheim w Wenecji,
  3. Muzeum Guggenheima w Bilbao,
  4. obecnie trwają prace nad przygotowaniem czwartego obiektu Muzeum Guggenheima w Abu Zabi.

W latach 1997-2013 funkcjonowało muzeum Deutsche Guggenheim w Berlinie.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Pierwszym muzeum fundacji było The Museum of Non-Objective Painting (Muzeum Malarstwa Nieprzedstawiającego), które w 1959 roku zostało zastąpione przez Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Aktualnie jest nie tylko znanym na całym świecie muzeum sztuki współczesnej, ale także ikoną architektury XX wieku. To również centrum kulturalne, edukacyjne poświęcone propagowaniu sztuki XX wieku. Muzeum posiada kolekcję malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej.

Budynek Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Aktualny budynek powstał w 1959 roku z projektu Franka Lloyda Wrighta i ma formę odwróconego zigguratu Wrighta. Modernistyczna forma, ze spiralną rampą prowadzącą do kopułowego świetlika zachwyca zwiedzających. W 2019 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w ramach XX-wiecznej architektury Franka Lloyda Wrighta.

Kolekcja Peggy Guggenheim w Wenecji

Mieści się na Wielkim Kanale w Wenecji. Jest jednym z najlepszych muzeów w Europie poświęconych sztuce współczesnej. W zbiorach znajduje się osobista kolekcja sztuki XX wieku Peggy Guggenheim, składająca się z arcydzieł w różnych stylach: od kubizmu i surrealizmu po abstrakcyjny ekspresjonizm. W kolekcji znajdują się również inne prace należące do Fundacji Solomona R. Guggenheima.

Kolekcja Peggy Guggenheim w Wenecji

W 1949 Peggy Guggenheim kupiła Palazzo Venier dei Leoni, mieszkała w nim przez resztę swojego życia i tam założyła swoje muzeum.

Budowa pałacu rozpoczęła się około 1748 roku, ale została wstrzymana po ukończeniu tylko jednego piętra, przez co niektórzy wenecjanie nazywają go “palazzo non compiuto” (niedokończony pałac). Fasadę pałacu zdobi osiemnaście głów lwów, stąd „Leoni” w nazwie.

Początkowo Peggy o otworzyła dla publiczności ogród i część domu. Kolekcję dzieł można było oglądać 3 dni w tygodniu. W 1980 roku kolekcja Peggy Guggenheim została otwarta pod kierownictwem Fundacji Solomona R. Guggenheima, której Peggy przekazała pałac razem z kolekcją. Pomieszczenia zostały przekształcone w galerię sztuki i przystosowane do prowadzenia muzeum. Później wykupione zostały nawet sąsiednie nieruchomości, aby powiększyć powierzchnię dla zwiedzających.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Muzeum znajduje się baskijskim mieście Bilbao na północy Hiszpanii. Budynek Muzeum został zaprojektowany w stylu dekonstruktywistycznym, o dynamicznej formie przez Franka O. Gehry’ego. Budynek stał się znakiem rozpoznawalnym miasta. Obiekt zbudowany jest z tytanu, kamienia i szkła o regularnych kształtach, połączonych wokół spektakularnego atrium zwieńczonego świetlikiem w kształcie metalicznego kwiatu.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

W muzeum znajdują się prace m. in. Eduardo Chillidy, Andy Warhola, Willema de Kooning i Roberta Rauschenberga. Zbiory uzupełniają się nawzajem, przez co dają możliwość pełnego spojrzenia na sztukę nowoczesną i współczesną.

Powstanie Muzeum Guggenheima w Bilbao jest wynikiem współpracy między rządem Kraju Basków z Fundacją Solomona R. Guggenheima. Inauguracja miała miejsce w październiku 1997 roku. Otwarcie muzeum zdecydowanie przyczyniło się do rozwoju urbanistycznego, gospodarczego i społecznego miasta Bilbao i jego otoczenia.

Muzeum Guggenheim w Abu Zabi

Przyszłe muzeum Guggenheima w Abu Zabi jest efektem wizjonerskiej współpracy między Departamentem Kultury i Turystyki Abu Zabi a Fundacją Solomona R. Guggenheima. Zlokalizowane w centrum Dzielnicy Kultury Saadiyat. Muzeum będzie promowało historię sztuki nowoczesnej i współczesnej, obejmując kolekcje, wystawy specjalne, prowadząc badania i publikacje oraz inne inicjatywy edukacyjne. prezentowana będzie międzynarodowa kolekcja, z uwzględnieniem często pomijanych na Zachodzie sztuki krajów Azji Zachodniej, Afryki Północnej i Azji Południowej.

Muzeum Guggenheim w Abu Zabi

Źródło zdjęcia: Alberto-g-rovi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Budynek Muzeum Guggenheim w Abu Zabi

Budynek został zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, jako innowacyjna wizja oglądania sztuki współczesnej w kontekście pustynnego krajobrazu.

Otwarcie muzeum Guggenheima w Abu Zabi planowane jest na rok 2026.


Pytania maturalne związane z Muzeum Guggenheima w Bilbao i odpowiedzi zatwierdzone przez CKU

1. Kto jest autorem i jak nazywa się budowla?

Autor: Frank O. Gehry
Nazwa: Muzeum Guggenheima w Bilbao

2. Jaki styl reprezentuje Muzeum Guggenheima w Bilbao?

Dekonstruktywizm / postmodernizm / ponowoczesność.

3. Jakie są cechy charakterystyczne Muzeum Guggenheima w Bilbao?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *