Siedem cudów świata nowożytnego

Źródło grafiki: Wonders of the world vector created by rawpixel.com – www.freepik.com

Niestety, z oryginalnej listy Siedmiu Cudów Świata z II wieku p.n.e. tylko jeden dalej istnieje – Piramidy w Gizie. Dlatego w 2000 roku rozpoczęto projekt, mający na celu ustanowienie Nowych Siedmiu Cudów Świata. W głosowaniu oddano ponad 100 milionów głosów. Ostateczne wyniki wzbudziły różne reakcje. Sprawdź co znajduje się na liście Nowych Siedmiu Cudów Świata i czy zgadzasz się z werdyktem.

Nowe siedem cudów świata – budowle

Lista budowli uznanych za Nowe Siedem Cudów świata. gdzie się znajdują? Poniżej przedstawiamy ich lokalizacje i ciekawostki:

  1. Wielki Mur Chiński
  2. Petra
  3. Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
  4. Machu Picchu
  5. Chichén Itzá
  6. Koloseum
  7. Tadż Mahal

Nowe Siedem Cudów Świata – co to znaczy?

To siedem najbardziej niezwykłych budowli z czasów nowożytnych. Spośród setek obiektów architekci Zaha Hadid, Tadao Ando, ​​Cesar Pelli oraz inni eksperci wybrali 21 finalistów. Następnie miliony wyborców na całym świecie wybrały siedem najlepszych Nowych Cudów Świata. Nowe Siedem Cudów Świata zostało ogłoszonych w Lizbonie (Portugalia) 7 lipca 2007 roku. Poniżej znajduje się prezentacja zwycięzców.

Wielki Mur Chiński

Budowę muru rozpoczęto w III w p.n.e z rozkazu Qin Shi Huang – pierwszego cesarza Chin. Celem muru była zapora przed najazdami wroga. Mur miał być także symbolem potęgi władcy. Budowa zajęła łącznie ponad 2 tysiące lat! Jak długi jest Mur Chiński? W najlepszym okresie budowla miała ponad 7600 km długości, aktualnie zachowane jest ok. 2400 km, z czego tylko mały fragment udostępniony jest turystom.

Czy to prawda że Mur Chiński widać z kosmosu? Często powielany jest mit, że Mur Chiński jest jedyna budowlą na Ziemi widzianą z kosmosu. jednak, informacje o tym, że Wielki Mur Chiński widziany jest z kosmosu są nieprawdziwe.

Wielki mur chiński

Petra

Petra to ruiny miasta zbudowanego około III w. p.n.e przez Nabatejczyków. Aktualnie znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. jeszcze do niedawna o jej istnieniu wiedzieli jedynie koczujący w tamtych regionach beduini. Petra została odkryta w 1812 roku przez podróżnika i orientalistę Ludwiga Burckhardta.

Niezwykła sceneria Petry została pokazana w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” z 1989 roku, jako wejście do Świątyni Graala.

Petra

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Wysoka na 30 metrów Statua Chrystusa Odkupiciela jest symbolicznym obrońcą ludzi i zapewnia ochronę duszy. Jest to czwarta co do wielkości statua Jezusa Chrystusa na świecie. Nad projektem pracowało kilku projektantów przez dziewięć lat. Można ją zwiedzać. Na górze znajduje się platforma widokowa, która umożliwia chodzenie po ramionach Chrystusa. Na każdym ramieniu znajdują się dwa otwory.

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Machu Picchu

Machu Picchu ukryte jest w skalistej okolicy na północny zachód od Cuzco (Peru). Prawdopodobnie było posiadłością królewską lub świętym miejscem kultu przywódców Inków, których w XVI wieku zniszczyli hiszpańscy najeźdźcy. Machu Picchu uznawane jest za cud inżynierii, gdyż został zbudowany bez użycia zaprawy, metalowych narzędzi czy koła.

Machu Picchu

Chichén Itzá

Chichén Itzá to ruiny starożytnego miasta Majów. Znajduje się w południowo-środkowym stanie Jukatan w Meksyku i zajmuje powierzchnię 10 km². Prawdopodobnie był to ośrodek religijny, wojskowy, polityczny i handlowy, a w szczytowym mieścił 35 000 mieszkańców.

Chichén Itzá

Koloseum

Koloseum lub inaczej amfiteatr Flawiuszów to amfiteatr znajdujący się w Rzymie, którego budowę ukończono w 80 n.e.. Wzniesiony został przez cesarzy z dynastii Flawiuszów – Wespazjana i Tytusa, jako symbol ich potęgi. Przeznaczeniem koloseum było miejsce do organizacji igrzysk, czyli walk gladiatorów, zapasów,walk z dzikimi zwierzętami, a także bitw morskich.

Koloseum

Tadż Mahal

Tadż Mahal, nie bez powodu nazywany indyjską świątynią miłości. Mauzoleum zbudowane zostało przez Szahdżahana ku pamięci przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Budowla powstała z białego marmuru, co czyni Tadż Mahal jednym z najpiękniejszych grobowców Świata.

Tadż Mahal

Pozostali finaliści projektu Nowych Siedmiu Cudów Świata

Wielka Piramida w Gizie, która jako jedyna budowla zachowana z oryginalnych Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, otrzymała honorowy status. Pozostałych 13 finalistów to:

  1. Stonehenge (Amesbury, Wielka Brytania)
  2. Akropol w Atenach (Ateny, Grecja)
  3. Hagia Sofia (Istanbuł, Turcja)
  4. Angkor Wat (Angkor, Kambodża)
  5. Posągi Moai (Wyspa Wielkanocna, Chile)
  6. Timbuktu (Timbuktu, Mali)
  7. Alhambra (Grenada, Hiszpania)
  8. Kreml i Plac Czerwony (Moskwa, Rosja)
  9. Kiyomizu-dera Kioto (Japonia)
  10. Neuschwanstein (Füssen, Niemcy)
  11. Statua Wolności (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  12. Wieża Eiffla (Paryż, Francja)
  13. Opera w Sydney (Sydney, Australia).

Już wiesz jakie jest 7 Cudów Świata. Daj znać, czy zgadzasz się z wynikami głosowania. A może uważasz, że inne budowle powinny dostać ten tytuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *