Chcesz sprawdzić swoją wiedzę z życiorysów znanych twórców? Poniżej znajduje się 15 opisów artystów. Charakterystyki te znalazły się na egzaminach maturalnych z historii sztuki w ostatnich latach. Sprawdź, czy znasz poprawne odpowiedzi!

Test wiedzy o artystach

W zamieszczonych opisach pogrubione zostały fragmenty, które są podpowiedzią o jakiego artystę chodzi. Są to artyści polscy, jak i zagraniczni, tworzący w różnych epokach. Przeczytaj uważnie i postaraj się poprawnie odpowiedzieć o kim mowa.

  1. Był jednym z najwybitniejszych malarzy epoki romantyzmu. Studiował w École des Beaux-Arts w Paryżu, ale najważniejszym źródłem inspiracji było dla niego malarstwo flamandzkie i weneckie znajdujące się w zbiorach Luwru. W 1824 roku namalował obraz, w którym sięgnął po aktualny temat związany z wyzwoleńczą walką Greków. Odbył podróż do Maroka i Algierii, gdzie powstało wiele rysunków i studiów akwarelowych przedstawiających wizerunki Algierek oraz sceny z polowań na dzikie zwierzęta. Rozwijając swoje zainteresowania kolorystyczne, zwracał uwagę na współzależność barwy i światła oraz stosował zasadę kontrastu barw dopełniających.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Eugène Delacroix
  1. Był malarzem hiszpańskim, jednym z najwybitniejszych twórców XX wieku. Zaczątkiem jego indywidualnej drogi twórczej był tzw. okres błękitny, w którym podejmował tematykę o silnej wymowie społecznej. W 1937 roku namalował dużą kompozycję, przeznaczoną do pawilonu hiszpańskiego na paryskiej Wystawie Światowej. Kompozycja jest plastycznym wyrazem hołdu złożonego baskijskiemu miastu, które podczas wojny domowej w Hiszpanii zostało zbombardowane przez niemiecki korpus Legion Condor.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Pablo Picasso
  1. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy holenderskich XVII wieku, chociaż za życia był mało znany. Malował kameralne, harmonijne sceny z życia codziennego, które charakteryzują doskonała kompozycja, subtelna kolorystyka i znakomite walory światłocieniowe. Większość jego obrazów przedstawia jedną lub dwie postaci, na które pada światło z okna umieszczonego po lewej stronie. W swoim niewielkim dorobku pozostawił też dwa widoki miasta, w którym spędził niemal całe życie.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Jan Vermeer van Delft
  1. Artysta zmarł w Brugii w 1441 r. Jego najsłynniejszym dziełem, które wykonał wraz z bratem Hubertem, jest Ołtarz Baranka Mistycznego, zwany też Ołtarzem gandawskim. Spośród zachowanych dzieł do najwybitniejszych należy Portret Arnolfinich.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Jan van Eyck
  1. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu. Malował motywy militarne, sceny batalistyczne i ekspresyjne wizerunki umysłowo chorych oraz skazańców. Najwybitniejszym jego dziełem, wyrażającym w pełni ukształtowany program romantyzmu, jest obraz Tratwa Meduzy. Zawarł w nim metaforę losów człowieka.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Théodore Gericault
  1. Był jednym z najwybitniejszych malarzy amerykańskich XX w., przedstawicielem color field painting. W jego dorobku znajdują się zarówno obrazy figuratywne, jak i kompozycje abstrakcyjne. Obrazy artysty oddawały emocje. Płótna najczęściej wypełniały nieliczne intensywne barwy z niewielką liczbą szczegółów. Jednym z jego dzieł jest tryptyk w kaplicy uniwersyteckiej w Houston.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Mark Rothko
  1. Był wybitnym rosyjskim malarzem i teoretykiem sztuki. W 1896 roku osiedlił się w Monachium, gdzie zaczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Został współtwórcą niemieckiej grupy ekspresjonistycznej Der Blaue Reiter. Działał w rosyjskim Wchutiemasie oraz niemieckim Bauhausie.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Kandinsky
  1. Urodził się w Urbino. Był jednym z najwybitniejszych twórców włoskiego renesansu. Pracował m.in. na zlecenie papieża, dla którego namalował freski w stanzach watykańskich, a wśród nich słynną Szkołę Ateńską.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Rafael Santi
  1. Stanisław August Poniatowski uczynił go swoim nadwornym malarzem. Na zlecenie władcy namalował, oprócz licznych wizerunków króla, szereg scen z historii Polski oraz poczet królów polskich do pokoju marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Bacciarelli
  1. Był artystą polskim, wykształconym w kręgach rosyjskiej awangardy. W 1922 powrócił do kraju i osiadł wraz z żoną, Katarzyną Kobro, na prowincji, gdzie nawiązał kontakt z przedstawicielami awangardy rodzącej się w Polsce. Należał do grupy Blok i Praesens. W latach 20. pracował nad własną teorią, którą ogłosił w 1927 roku pod nazwą unizmu. W 1945 został wykładowcą łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. W tym samym roku przekazał swą spuściznę artystyczną Muzeum Sztuki w Łodzi.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Władysław Strzemiński
  1. Był synem polskiego artysty, architekta i krytyka sztuki – twórcy stylu zakopiańskiego. Ojciec kształcił go przez wiele lat systemem pozaszkolnym, gdyż uważał, że szkoła zniszczy indywidualność przyszłego artysty. Ukształtował w synu zainteresowanie sztuką i literaturą, co zaowocowało w dojrzałym życiu powstaniem dramatów i prac o charakterze filozoficznym. Jako artysta uprawiał fotografię i malarstwo. Stworzył regulamin firmy portretowej, w którym zaklasyfikował do poszczególnych typów malowane portrety: począwszy od wiernych rzeczywistości, aż po odrealnione i skarykaturyzowane.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Stanisław Ignacy Witkiewicz
  1. W latach 1903–1904 studiował jako wolny słuchacz na krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera, a równocześnie kończył na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i matematykę. W 1917 był współzałożycielem krakowskiej grupy Ekspresjoniści polscy, przemianowanej w roku 1919 na formistów. Został jej czołowym teoretykiem. Od roku 1922 wykładał matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spośród jego obrazów na szczególną uwagę zasługują inspirowana futuryzmem Szermierka oraz ilustrująca teorię strefizmu Uczta.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Leon Chwistek

  2. Staram się oddać najprościej, jak potrafię, rzeczy, które widzę. Cóż bardziej naiwnego niż Olimpia? Słyszę zarzuty, że są w niej chropowatości. One już w niej były. Widziałem je. Zrobiłem to, co widziałem.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Édouard Manet

  3. Uważam bowiem, że sztuka malarska, sztuka przedstawiająca, należy właśnie do domeny sacrum. Ponieważ najbardziej wyrazistym tego przykładem – jeśli chodzi o teoretyczne jej zaplecze – jest ikona, dlatego zainteresowała mnie ona najbardziej i moje malarstwo znajduje się istotnie pod jej wpływem.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Jerzy Nowosielski
  1. Średnia życia mężczyzny w Europie wynosi 75 lat. Założyłem statystycznie, że tylu dożyję. Dopiero wtedy winienem wejść w biel. Ale nie w biel Malewicza, która jest jeszcze kolorem. Moje białe liczby będą jakby wpuszczone w biel pokrywającą płótno. Będą widoczne jedynie dla mnie, w momencie ich pisania.

    Kliknij, aby zobaczyć odpowiedź
    Roman Opałka

Źródło: cke.gov.pl – arkusze maturalne z historii sztuki.

Jedna odpowiedź

  1. Odgadłam 9 z 15. Słabo jak na osobę z pojęciem:( Amerykanina nie znam w ogóle, pozostałych przynajmniej kojarzę ale i tak nie rozumiem klucza według którego wybrano akurat tych artystów na egzamin maturalny? Trudne i nieoczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *