Porządki architektoniczne

Porządek architektoniczny to system konstrukcyjno-kompozycyjny, którego elementy powiązane są określonymi proporcjami, obliczanymi według jednostki zwanej modułem. Najbardziej charakterystycznym elementem każdego porządku jest kolumna, a zwłaszcza jej głowica oraz fryz. Podstawowe rodzaje porządków architektonicznych wykształciły się w starożytności.

Jakie są 3 główne porządki architektoniczne?

Porządki architektoniczne – charakterystyka

Porządek dorycki – cechy

Porządek dorycki charakteryzują ciężkie proporcje, surowość, monumentalność. Kolumna pozbawiona bazy, wsparta bezpośrednio na stylobacie (górna część powierzchni, na której stoi kolumna), trzony kolumn są żłobkowane (kanelury), posiadają wybrzuszenie (entasis).

Cechy porządku doryckiego

Głowica w porządku doryckim składa się z:


Belkowanie zbudowane jest z gładkiego architrawu, fryzu podzielonego na:


W porządku doryckim obowiązywała tak zwana zasada tryglifu. Polegała na tym, że umieszczano tryglify dokładnie nad interkolumnium (środek przestrzeni międzykolumnowej), muszą spotkać się w narożnikach.

Okres: ok. 458-447 p.n.e.
Przykład zastosowania: Świątynia Partenon, Grecja
Cechy: ciężki, surowy, monumentalny

Porządek joński – cechy

Porządek joński charakteryzuje lekkość, smukłość proporcji i duża ozdobność. Kolumna ma bazę, żłobkowany trzon i kapitel z motywem ślimacznicy.

Cechy porządku jońskiego

Belkowanie w porządku jońskim wygląda następująco:


Okres: ok. 427 – 424 rok p.n.e.
Przykład: Świątynia Nike Apteros, Grecja
Cechy: lekki, smukły, dekoracyjny

Porządek koryncki – cechy

Porządek koryncki jest odmianą porządku jońskiego, od którego różni się dekoracją głowicy, mającej kształt kosza okolonego dwoma rzędami liści akantu.

Cechy porządku korynckiego

Okres: ok. 131 p.n.e.,
Przykład: Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Grecja
Cechy: lekki, smukły, bogato zdobiony.

Poza trzema głównymi porządkami można wyróżnić jeszcze:

Wielki porządek

W sytuacji gdy kolumny lub pilastry przechodzą przez kilka kondygnacji jednocześnie, mamy do czynienia z wielkim porządkiem.

Spiętrzenie porządków

Spiętrzenie porządków występuje gdy każda kondygnacja opracowana jest w innym porządku. “Cięższe” są na dole: dorycki, nad nim „lżejszy” joński i najwyżej koryncki.

Spiętrzenie porządków może występować również na sposób rzymski. W tym przypadku zamiast porządku doryckiego jest toskański. Przykładem budowli z zastosowaniem spiętrzenia jest Koloseum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *