“Pole pszenicy z krukami” (oryginalny tytuł: Korenveld met kraaien) zostało namalowane przez van Gogha w jego ostatnich tygodniach życia. Dzieło znane jest też jako “Kruki nad łanem zboża” oraz “Łan zboża z krukami”. Przeczytaj, jak interpretowany jest obraz i czym charakteryzuje się jego kompozycja i kolorystyka.
Pole pszenicy z krukami, Vincent van Gogh (1853-1890), Auvers-sur-Oise, lipiec 1890. Olej na płótnie, 50,5 cm x 103 cm. Źródło zdjęcia: Vincent van Gogh, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons.
Odpowiadamy na pytania:
- Jakie są cechy kompozycji obrazu “Pole pszenicy z krukami”?
- Czym cechuje się kolorystyka obrazu “Kruki nad łanem zboża”?
- Jakie środki wyrazu zastosował Vincenta van Gogh w obrazie “Łan zboża z krukami”?
- Gdzie znajduje się obraz “Pole pszenicy z krukami”?
Interpretacja “Pola pszenicy z krukami”
Jest jeden z najsłynniejszych obrazów Van Gogha. Złowrogo wyglądające niebo, kruki i droga donikąd mogą sugerować zbliżająca się śmierć artysty. Pola pszenicy pod wzburzonym niebem miały wyrażać smutek i samotność, jednocześnie ukazując walory wsi. Powielany jest często mit, że to jego ostatnie dzieło, jednak artysta wykonał jeszcze po nim kilka obrazów.
“Pole pszenicy z krukami” − cechy kompozycji
Obraz namalowany został w formacie wydłużonego poziomego prostokąta (panoramiczne ujęcie). Artysta zastosował kompozycję horyzontalną, z nieznacznie podniesioną linią horyzontu. Kompozycja jest otwarta, dynamiczna (poprzez zastosowanie skosów i łuków), dąży do symetrii. Występuje wieloplanowość oraz perspektywa zbieżna oraz barwna.
Źródło zdjęcia: Vincent van Gogh, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
“Pole pszenicy z krukami” − cechy kolorystyki
Obraz “Pole pszenicy z krukami” cechuje się szeroką gamą barwną. Wykorzystane są barwy nasycone, z przewagą barw czystych, zestawione kontrastowo − błękitne niebo kontrastuje z żółto-pomarańczową pszenicą, a czerwień ścieżki jest zintensyfikowana przez zielone pasy trawy. Występują kontrasty temperaturowe (zimne i ciepłe). Kolorystyka obrazu jest żywa, dominują kolory żółci i błękitu (kolory podstawowe). Zauważyć można kontrasty walorowe (np. błękit i granat) oraz koloryt sugestywny.
“Pole pszenicy z krukami” − środki wyrazu
Vincent van Gogh używa ekspresyjnych (wyrazistych) pociągnięć pędzla. Wykorzystuje impast, czyli efekty fakturowe oraz deformację, a także intensywny kolor, stosując skontrastowane barwy. Maluje sposobem “alla prima”.
Gdzie znajduje się obraz “Pole pszenicy z krukami”?
Dzieło to możemy zobaczyć w Muzeum van Gogha w Amsterdamie.