Jego nazwisko znają wszyscy: dzieci, dyletanci i niedouczeni. I kojarzą je błyskawicznie z każdym bohomazem podejrzanej wartości. A przecież Picasso to Vinci XX wieku. Przeczytaj o życiu i twórczości tego artysty.

zycie i tworczosc picasso

Pablo Ruiz Picasso niewątpliwie jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku, zaraz obok Antonio Gaudiego, Gustava Klimta czy Salvadora Dali.

Dzięki swojemu ojcu, który również był artystą i odkrył jego talent, karierę rozpoczął w bardzo młodym wieku (w wieku 9 lat ukończył swój pierwszy obraz olejny przedstawiający pikadora na arenie). Przeżył prawie 92 lata, do końca będąc aktywnym artystą. W tym czasie stworzył setki prac – nie tylko obrazów, ale także rzeźby, grafiki, ilustracje i ceramikę.

Dowiesz się o:

  1. Początkach twórczości Pabla Picasso.
  2. Okresie błękitnym w jego twórczości.
  3. Okresie różowym.
  4. Kubizmie.
  5. Obrazie „Guernica” Pabla Picasso.
  6. Wizycie Pabla Picassa w Polsce.

Informacje o Pablo Picasso w skrócie:

Picasso twórcą kubizmu

Picasso zasłynął jako jeden z pionierów kubizmu. Razem z George’em Braque’a poszukiwał nowych rozwiązań artystycznych i rozwijał je w tempie porównywalnym z tempem zmian kulturowych i technologicznych XX wieku. Każda zmiana inspirowała jakiś nowy, radykalny pomysł. Można więc powiedzieć, że Picasso przeżył kilka artystycznych żyć.

Życie Pabla Picasso

Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, która znajduje się na południu Hiszpanii. Był synem artysty José Ruiza i Marii Picasso. Zamiast przyjąć nazwisko Ruiz, które jest bardzo popularne w Hiszpanii, młody Picasso zdecydował się używać bardziej niespotykanego nazwiska matki. Podobno jego pierwsze słowa brzmiały „piz, piz”, próbując powiedzieć „ołówek” (z hiszpańskiego ”lápiz”). W 1891 r. razem z rodziną przeniósł się do Galicji i tam 10 letni Pablo zaczął wyróżniać się swoimi rysunkami.

Edukacja Pabla Picasso

W wieku zaledwie 14 lat zdał egzamin wstępny do Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie. Na tej samej uczelni profesorem był jego ojciec od 1895 roku. Następnie wstąpił do Akademii San Fernando w Madrycie, ale nie odpowiadało mu tamto środowisko kulturalne, więc wrócił do Barcelony w 1900 roku. Zaczął wtedy bywać w kawiarni Els Quatre Gats, która była miejscem spotkań ówczesnych artystów i intelektualistów.

To w Barcelonie zaczął odchodzić od akademickiego warsztatu, eksperymentując i wprowadzając malarskie innowacje, powoli wytwarzał swój charakterystyczny styl. Swoje sukcesy podsumował później: „Kiedy byłem małym chłopcem, mama powiedziała mi: ‚Jeśli zostaniesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli zostaniesz mnichem, zostaniesz papieżem”. Zamiast tego zostałem malarzem i zostałem Picassem”.

Okres błękitny w twórczości Pabla Picassa

Picasso opuścił Hiszpanię na przełomie wieków, wyjeżdżając do Paryża – tym samym rozpoczął tak zwany “błękitny okres”. To właśnie ten kolor dominuje w jego twórczości z lat 1901‑1904, podkreślając głębokie przygnębienie po śmierci bliskiego przyjaciela Carlosa Casagemasa. W dziełach z tego okresu widoczny jest wpływ artystów takich jak El Greco, Van Gogh i Gauguin.

Okres różowy

Dopiero romans z modelką Fernandą Olivier zapoczątkował jego tak zwany: różowy okres, który trwał od 1904-1906 r.

Trzech muzykantów, Pablo Picasso
Pablo Picasso, „Trzech muzykantów” 1921. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Jork.
Źródło: pixabay.com

Kubizm Picassa to jego najbardziej znany styl. Dziełem, które wieńczy etap jego kariery nazwany pre kubizmem są “Panny z Awinionu” (Les Demoiselles d’Avignon, 1907), obraz przedstawiający pięć nagich prostytutek. Poprzez nową koncepcję artystyczną, malarz kwestionuje utarte normy, w których natura miała być dokładnie odwzorowana na płótnie. Artysta spłaszcza bryły, i rozbija obiekty na części.

Okres różowy i błękitny opisane są szczegółowo na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej wraz z ćwiczeniami.

“Panny z Awinionu” – pierwszy obraz Picassa w stylu kubistycznym

W tym obrazie artysta zrywa z perspektywą przestrzenną i klasycznym przedstawieniem kobiecego aktu. W sportretowanych twarzach wyczuwalny jest wpływ sztuki afrykańskiej i prymitywizmu iberyjskiego. Również w 1907 roku Picasso poznał Georges’a Braque’a, który był entuzjastycznie nastawiony do jego nowego obrazu i opowiadał o nim: “To tak, jakby ktoś pił naftę i łykał pakuły, żeby wypluć ogień„. Wcześniejsze prace Picassa cieszyły się uznaniem ale jego prekubistyczne eksperymenty formalne nie wywoływały wśród widzów i krytyków akceptacji. “Burdel w Awinionie” (bo tak brzmiał początkowo tytuł obrazu) wkraczał tematem w obszar społecznego tabu. Obraz został wystawiony przez Picassa pod zmienionym tytułem dopiero 9 lat później, w 1916 roku w Salon d’Antin (bez sukcesu). Dziś jest jednym z najcenniejszych dzieł zachowanych w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Panny z Awinionu” są jednak punktem wyjścia, od którego Picasso i Braque rozpoczynają wspólnie intensywne prace nad formułą kubizmu – kierunku, który wpłynął na resztę awangardy i miał wielu naśladowców. Jak opowiadał Picasso: „Niemal każdego wieczoru szedłem do studia Braque’a albo on odwiedzał moje. Każdy z nas chciał zobaczyć, co drugi zrobił w ciągu dnia. Obraz uważaliśmy za nieskończony, dopóki obaj nie czuliśmy, że nie ma tam nic więcej do dodania„. W 1912 r. Picasso przygotował swój pierwszy kolaż (techniką, która do dzisiaj pozostaje środkiem wyrazu sztuki współczesnej). Artystyczne poszukiwania tej pary przerwał wybuch I wojny światowej.

Panny z Awinionu, Pablo Picasso
Pablo Picasso, “Panny z Awinionu” 1907, Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
źródło: unsplash.com

Pablo Picasso i surrealizm

Po krótkiej przygodzie z klasycyzmem podczas I wojny światowej, około 1925 roku Picasso wystawił swoje obrazy na wystawie surrealistów. Surrealiści odrzucili wartości, które doprowadziły do tragedii wojny światowej. Zaufali alternatywnej rzeczywistości eksponując zbieg okoliczności, przypadek i marzenie senne. Pierwszymi dziełami Picassa zainteresowanego rolą podświadomości są: “Taniec” i “Pocałunek”. Oba podkreślają także napięcie między malarzem, a jego pierwszą żoną, ukraińską baletnicą Olgą Khokhlovą (z którą miał syna Paula). W 1927 roku Picasso poznał młodą Marię -Thérèse Walter, z którą rozpoczął kilkuletni romans (miał z nią córkę Mayę). W tych latach pojawiają się również motywy minotaura, artysty i modela, powracające w całej jego karierze.

Guernica” czyli jeden z najbardziej poruszających obrazów

W styczniu 1937 roku, już w trakcie hiszpańskiej wojny domowej, Picasso otrzymuje zlecenie od rządu republikańskiego stworzenia dużego muralu. 26 kwietnia tego samego roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość o zbombardowaniu baskijskiego miasta Guernica przez nazistowskie lotnictwo. Był to atak na obiekt cywilny, którego jedynym celem było testowanie nowych metod bombardowania. Picasso wybrał bombardowanie jako temat muralu, tworząc olbrzymi obraz, o przejmującej, uniwersalnej wymowie antywojennej. Stał się międzynarodowym symbolem sprzeciwu wobec brutalności i ludobójstwa. Obraz “Guernica” jest cały w odcieniach czerni i bieli i aktualnie wystawiany jest w Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Picasso powrócił do tematyki antywojennej w obrazach “Masakra w Korei”, “Wojna”, “Pokój”.

Picasso życie i twórczość od II Wojny Światowej

Podczas II wojny światowej Picasso mieszkał w Paryżu, gdzie skupił się na wyrobie ceramiki. W 1943 poznał młodą artystkę Francoise Gilot, z którą nigdy się nie ożenił, ale miał z nią dwoje dzieci: Claude i Palomę. Od 1947 do 1950 badał nowe metody wykonywania litografii. Jego twórczość powojenna jest bardzo obfita, różnorodna i trudna do skategoryzowania. Zajmował się sztukami plastycznymi ale także pisarstwem. Według Guinness World Records stworzył ponad 147 800 dzieł sztuki. Przeżył liczne romanse i nigdy nie interesował się losami swoich dzieci.

Pablo Picasso w Polsce

W 1948 r. Picasso pojawił się w Polsce podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu.

Odwiedził również inne miasta, w tym Warszawę i Kraków. Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało od niego kolekcję ceramiki, grafik i rysunków. W Krakowie kupił dla Gilot kożuszek, w którym ją później malował. Jednym z obrazów jest „Kobieta w polskim okryciu„.

W Warszawie wykonał również mural, potocznie zwany „Syrenką” . W 1953 r. został on zniszczony podczas remontu. Malarz pokojowy zamalowując go, podobno powiedział: „Rany, kto to pani zrobił? Mój szwagier by to namalował”. W 2019 r. mural został odtworzony.

Śmierć Pabla Picassa

W 1957 rozpoczął pracę nad 58 interpretacjami obrazu Las Meninas Velázqueza. W 1961 ożenił się po raz drugi z Jacqueline Roque, z którą pozostał aż do jej śmierci w 1973 (w wieku 91 lat) w Mougins we Francji. Zdobył sławę, uznanie i majątek dzięki pracowitości, talentowi i swoim rewolucyjnym poczynaniom artystycznym. Kiedy skończył 90 lat, Luwr zaprezentował wystawę jego prac (i była to pierwsza w historii tego Muzeum wystawa żyjącego artysty).

Jeśli chcesz przyjrzeć się życiu i twórczości Picassa:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *