pastisz Pablo Picasso “Meninas z Velasquez”

Źródło obrazu: flickr.com, autor: cea +, licencja: (CC BY 2.0)

W 1957 roku Picasso zainspirowany dziełem Diego Velazqueza stworzył serię obrazów, między innymi “Meninas z Velasquez” nawiązujący do obrazu “Panny Dworskie”. W odróżnieniu od falsyfikatu czy plagiatu, pastisz jest jedynie nawiązaniem do oryginalnego dzieła, w tym przypadku Picasso powiela temat, usytuowanie postaci i scenerię, tworząc w charakterystycznym dla siebie stylu zupełnie nowe dzieło.

Pablo Picasso “Meninas z Velasquez” – analiza formy

Dzieło Picassa charakteryzuje się geometryzacją i deformacją. Kompozycja dzieła jest dynamiczna i asymetryczna, otwierana przez fragment sztalugi w lewej części obrazu. Widzimy charakterystyczne dla dzieła Picassa linearyzm i konturowość, artysta również spłaszcza niektóre formy, wykorzystuje duże kontrasty światłocieniowe. Scena jest wielopostaciowa i wieloplanowa. Perspektywa jest wielokierunkowa.

Panny dworskie – postacie przedstawione na obrazie

Panny Dworskie Velazquez - postacie na obrazie-min

Źródło: Tulip Hysteria / Go to albums, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons – na oryginalnym obrazie zostały dodane numery wskazujące na postacie.

Scena rozgrywa się w pracowni samego Velázqueza w pałacu Alcazar Filipa IV w Madrycie. Pokój jest z wysokim sufitem dlatego daje wrażenie „prostego pudełka”, z jednym punktem zbiegu”. Na obrazie Diego Velazqueza “Panny dworskie” uwiecznieni zostali:

  1. Infantka Małgorzata – znajduje się w centrum pierwszego planu. Pięcioletniej infantce towarzyszą dwie dwórki lub meniny.
  2. Dwórka Isabel de Velasco – gotowa dygnąć przed infantką.
  3. Dwórka Maria Augustina de Sarmiento – klękająca, podając jej napój w czerwonym naczyniu i na złotej tacy.
    Po prawej od Małgorzaty znajdują się 2 karły:
  4. Karlica Maria Barbola (Maribarbola) oraz
  5. Karzeł Nicolasito (Nicolás Pertusato) próbujący obudzić psa stopą.
  6. Doña Marcela de Ulloa – opiekunka księżczniczki.
  7. Ochroniarz.
  8. Majordomus Don José Nieto Velázquez – ukazany w drzwiach do pokoju. Nie wiemy czy opuszcza pomieszczenie czy do niego wchodzi.
  9. Diego Velázquez – malarz umieścił na obrazie siebie po lewej stronie, wyglądając zza płótna. Artysta umieścił również wizerunki dwóch ważnych postaci w lustrze:
  10. Król Hiszpanii Filip IV (Filip IV Habsburg).
  11. Królowa Hiszpanii Maria Austriaczka (Marianna Habsburg).

Zatem obraz jest przedstawieniem sceny, którą widzi para królewska. Diego Velazquez ich maluje, podczas gdy ich córka – księżniczka Małgorzata przygląda się jak pozują do obrazu.

Obraz “Panny dworskie” Diego Velazquez – opis sceny

Namalowana scena ma miejsce w roku 1656 w pałacu królewskim w Madrycie, gdzie artysta Diego Velazquez w swojej pracowni maluje parę królewską (widzimy króla Filipa IV i Mariannę Habsburg odbijających się w lustrze), a ich córka Małgorzata się temu przygląda. Obok niej znajdują się dwórki ubrane w charakterystyczne dla baroku suknie. Jedna podaje jej napój na tacy, a druga się jej kłania. Po prawej stronie stoi para karłów i pies. Z tyłu widać postać mężczyzny, stojącego w otwartych drzwiach.

Pomimo tego, że para królewska jest na obrazie malowana przez artystę (stojącego po lewej stronie przy sztaludze), to infantka Małgorzata jest główną postacią tego dzieła. Taka kompozycja obrazu jest rzadko spotykana, właśnie przez odwrócenie ról – nie widzimy sceny z perspektywy malarza, a z perspektywy osoby malowanej.

Pomieszczenie jest dość ciemne, światło padające z okna rozświetla centralną część obrazu, w której znajduje się Małgorzata.

Inspiracje

Picasso nie jest jedynym malarzem, który podjął się namalowania pastiszu obrazu “Panny dworskie”. Innymi wielkimi artystami byli na przykład:

Pytania sprawdzające wiedzę:

  1. Jaki kierunek zapoczątkował Pablo Picasso w 1907 roku?
    Kubizm.
  2. Kto był autorem dzieła, które było pierwowzorem dla pastiszu?
    Autorem obrazu “Panny dworskie “ jest Diego Velazquez.
  3. Kto jest przedstawiony na obrazie “panny dworskie” Diego Velazqueza?
    Na obrazie jest 11 osób, najważniejszą z nich jest Infantka Małgorzata. Widzimy też jej rodziców, dwórki i samego autora obrazu.
  4. Czym jest pastisz?
    Pastisz jest utworem naśladowczym. Uwydatnia cechy oryginalnego obrazu, w odróżnieniu od parodii nie jest formą wyśmiewającą.

Przeczytaj również: