Źródło: Mark Fosh, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Współczesna katedra św. Pawła w Londynie jest czwartą świątynią, która stanęła w tym miejscu. Jej kopuła wpisała się w krajobraz Londynu, a tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta. Przeczytaj, kto zaprojektował kościół św. Pawła i czym się charakteryzuje ta budowla.

Odpowiadamy na pytania:

  1. Kto był architektem katedry św. Pawła w Londynie?
  2. Jakie są cechy planu kościoła św. Pawła w Londynie?
  3. Jakie są cechy bryły i dekoracji kościoła św. Pawła?

Katedra św. Pawła w Londynie – informacje

Katedra św. Pawła zbudowana została w Londynie pod koniec XVII wieku z projektu architekta Christophera Wrena. Zaprojektowana została w stylu baroku klasycyzującego, co widać szczególnie w dwóch wieżach, dynamizmie, wklęsłych i wypukłych wykończeniach elewacji.

Mając 111 m wysokości przez długi czas kościół ten był najwyższym budynkiem w mieście (w latach 1710-1963). Jego kopuła nadal należy do jednych z najwyższych na świecie.

Katedra św. Pawła w Londynie wnętrze i fasada

Źródła: Diliff, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, Rept0n1x, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Cechy planu katedry św. Pawła

Cechy bryły kościoła św. Pawła w Londynie

Dekoracja kościoła św. Pawła jest skromna, dominuje prostota formy. W budowli zastosowano zdwojone kolumny i pilastry w stylu korynckim. Bryła kościoła św. Pawła w Londynie podporządkowana jest kopule, na której umieszczona jest latarnia. Portyk jest dwukondygnacyjny, zwieńczony tympanonem. Na fasadzie umieszczono pokaźny gzyms zewnętrzny. Przy ramionach transeptu znajdują się półkoliste portyki. Charakterystyczne dwie wieże budowli zakończone są smukłymi hełmami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *