W całej swojej karierze Monet miał tendencję do wielokrotnego malowania tych samych tematów. Artysta dwukrotnie odwiedził Rouen, aby namalować katedrę. Pierwszy raz w 1892 i ponownie 1893. Malował z punktów widokowych, z których mógł zobaczyć całą szerokość fasady i portal. Poniżej analizujemy jeden z serii obrazów ukazujących Katedrę Notre-Dame w Rouen.
Obraz katedra w Rouen – informacje
Autor: Claude Monet
Tytuł: Katedra w Rouen / Katedra Notre-Dame w Rouen
Datowanie: 1892-1894
Z ilu obrazów składa się seria obrazów z Katedrą w Rouen?
Cykl składa się z 31 obrazów, przedstawiających katedrę w Rouen o różnych porach dnia i odzwierciedla zmiany w wyglądzie w różnych warunkach oświetleniowych. Użycie katedry jako przedmiotu pozwoliło Monetowi zilustrować kontrast między solidną, trwałą kamienną strukturą a ulotnym światłem, które kontroluje nasze postrzeganie.
Claude Monet Katedra Notre-Dame w Rouen – kompozycja obrazu
- kompozycja jest otwarta
- przedstawienie obiektu z bliska
- kompozycja zrównoważona, statyczna, wertykalna (dominują piony), jednak występują też kierunki diagonalne
- występuje jeden plan, katedra szczelnie go wypełnia, pozostawiając jedynie ledwo widoczne skrawki nieba
- przestrzeń nie jest wyrażona tradycyjną perspektywą linearną (perspektywa intuicyjna)
- elementy pionowe fasady katedry wprowadzają pewien rytm (rytmizacja pionów)
- jednolite potraktowanie całej powierzchni pola obrazowego
- obraz ma formę pionowego prostokąta
- symetria obraz jest zaburzona przez diagonalne usytuowanie katedry.
Monet: Katedra w Rouen Monet – kolorystyka obrazu
Monet wykorzystuje szeroką gamę barwną: barwy chromatyczne i czyste. Kolorami dominującymi są oranże, ugier, żółcienie, błękit i biele. Dzięki temu na obrazie widzimy kontrasty dopełnieniowe (oranże – błękity).
Miejsca rozświetlone przedstawione są przez artystę barwami ciepłymi, zaś zaciemnione – zimnymi. Stosowane są kontrasty walorowe i barwy rozmyte. Barwy są mocno skontrastowane pod względem temperatury. Dzięki zastosowaniu metody dywizjonizmu, artysta stworzył efekt wibrowania barw i światła. Występuje również autonomia kolorystyczna świateł i cieni.
Środki ekspresji wykorzystane przez Moneta
Claude Monet stosuje miękką plamę barwną, luminizm chromatyczny i metodę dywizjonizmu. Maluje czystymi barwami z wyraźnym duktem pędzla. W jego obrazach ważną rolę odgrywa światło.
Obraz Katedra Notre-Dame w Rouen Moneta − styl
Przedstawione wyżej cechy kolorystyki i kompozycji, zastosowane przez Moneta, wskazują że można przypisać dzieło do okresu impresjonizmu.