Antonio Gaudi – Casa Mila

Ze względu na zastosowane innowacje w konstrukcji i funkcjonalności innowacje, Casa Milà (La Pedrera) jest uważany za najbardziej charakterystyczny budynek Antoniego Gaudiego. Zaimplementowane rozwiązania dekoracyjne, przełamały ówczesne style architektoniczne, a budynek ciągle zachwycą swoją formą.

Odpowiadamy na pytania:

  1. Co oznacza nazwa “Casa Milà”?
  2. Jak jest zbudowana?
  3. Jakie cechy świadczą o tym, że “Casa Mila” stworzona jest w stylu secesyjnym?
  4. Jak jest użytkowana obecnie?
  5. Gdzie się znajduje?

“Casa Milà” opis budynku

“Casa Milà”, znana również jako “La Pedrera” lub “dom Mili” składa się z dwóch bloków mieszkalnych, z niezależnymi wejściami, usytuowanymi wokół dwóch dużych dziedzińców. Fasada Casa Milà nie ma charakteru konstrukcyjnego, traci tradycyjną funkcję ściany nośnej i staje się ścianą osłonową. Skomplikowane żelazne balustrady 32 balkonów zostały wykonane z resztek złomu: płyty, pręty, łańcuchy.

Antonio Gaudi: Casa Mila

Artysta przewidział potrzeby współczesnego życia i zaplanował w podziemiach Casa Milà garaż dla samochodów. Był to pierwszy garaż w budynku mieszkalnym. Oprócz małych patiów wentylacyjnych zbudował także dwa duże patia, aby ułatwić oświetlenie i wentylację w szesnastu mieszkaniach. Gaudi zastosował także system konstrukcyjny, wykonany z kamiennych, ceglanych lub żelaznych filarów. Pozwolił mu swobodnie rozdysponować wewnętrzną przestrzeń kondygnacji budynku bez konieczności stosowania ścian nośnych.

Za dekorację malarską wnętrz odpowiadał Malarz-symbolista Aleix Clapés (1846-1920). Stworzył on serię murali imitujące gobeliny o tematyce mitologicznej.

Monumentalny i artystyczny charakter Casa Milà (La Pedrera) został doceniony poprzez przyznanie najwyższych światowych odznaczeń. W 1962 roku Casa Milà został wpisany do Katalogu dziedzictwa artystycznego Barcelony, a w 1984 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

“Casa Milà” – cechy secesyjne

Budynek wzniesiony jest w stylu secesyjnym, o czym świadczą na przykład:

Dlaczego budynek nazywa się La Pedrera?

W Hiszpanii nazywa się go La Pedrera ze względu na wygląd zewnętrzny, podobny do kamieniołomu (pedrera po hiszpańsku, to właśnie kamieniołom). W rzeczywistości nazywano go Casa Milà, gdyż został zamówiony przez biznesmena Pere Milà i Camps (casa to dom, zatem nazwa oznacza dom Milà).

Antonio Gaudi: Casa Mila

Casa Milà (La Pedrera) – dzisiejsze użytkowanie

Zabytek pełni aktualnie 5 funkcji, a La Pedrera odwiedziło już ponad 22 miliony ludzi z całego świata:

  1. Przeznaczenie turystyczne: jest otwarty dla zwiedzających w ciągu dnia i nocy.
  2. Użyteczność kulturalna i społeczna: jest to centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy, konferencje i zajęcia.
  3. Użytkowanie mieszkaniowe: nadal można tam wynająć mieszkanie.
  4. Przeznaczenie administracyjne: znajduje się tam siedziba Fundacji Catalunya La Pedrera.
  5. Przeznaczenie komercyjne: firmy i sklepy znajdujące się na parterze.

Gdzie znajduje się Casa Milà?

Budynek Casa Milà mieści się przy Passeig de Gràcia 92 w Barcelonie.

W 1900 roku Paseo de Gracia było najważniejszą aleją w mieście, gdzie zaczęto budować majestatyczne budynki, najlepsze teatry i kina oraz najbardziej ekskluzywne sklepy, restauracje i kawiarnie.

To tam najbogatsi mieszkańcy chcieli budować swoje posiadłości, zlecając je najbardziej prestiżowym architektom tamtych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *