Ze względu na zastosowane innowacje w konstrukcji i funkcjonalności innowacje, Casa Milà (La Pedrera) jest uważany za najbardziej charakterystyczny budynek Antoniego Gaudiego. Zaimplementowane rozwiązania dekoracyjne, przełamały ówczesne style architektoniczne, a budynek ciągle zachwycą swoją formą.
Odpowiadamy na pytania:
- Co oznacza nazwa “Casa Milà”?
- Jak jest zbudowana?
- Jakie cechy świadczą o tym, że “Casa Mila” stworzona jest w stylu secesyjnym?
- Jak jest użytkowana obecnie?
- Gdzie się znajduje?
“Casa Milà” opis budynku
“Casa Milà”, znana również jako “La Pedrera” lub “dom Mili” składa się z dwóch bloków mieszkalnych, z niezależnymi wejściami, usytuowanymi wokół dwóch dużych dziedzińców. Fasada Casa Milà nie ma charakteru konstrukcyjnego, traci tradycyjną funkcję ściany nośnej i staje się ścianą osłonową. Skomplikowane żelazne balustrady 32 balkonów zostały wykonane z resztek złomu: płyty, pręty, łańcuchy.
Artysta przewidział potrzeby współczesnego życia i zaplanował w podziemiach Casa Milà garaż dla samochodów. Był to pierwszy garaż w budynku mieszkalnym. Oprócz małych patiów wentylacyjnych zbudował także dwa duże patia, aby ułatwić oświetlenie i wentylację w szesnastu mieszkaniach. Gaudi zastosował także system konstrukcyjny, wykonany z kamiennych, ceglanych lub żelaznych filarów. Pozwolił mu swobodnie rozdysponować wewnętrzną przestrzeń kondygnacji budynku bez konieczności stosowania ścian nośnych.
Za dekorację malarską wnętrz odpowiadał Malarz-symbolista Aleix Clapés (1846-1920). Stworzył on serię murali imitujące gobeliny o tematyce mitologicznej.
Monumentalny i artystyczny charakter Casa Milà (La Pedrera) został doceniony poprzez przyznanie najwyższych światowych odznaczeń. W 1962 roku Casa Milà został wpisany do Katalogu dziedzictwa artystycznego Barcelony, a w 1984 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
“Casa Milà” – cechy secesyjne
Budynek wzniesiony jest w stylu secesyjnym, o czym świadczą na przykład:
- dynamiczna fasada
- płynne linie i falujące formy
- zastosowana asymetria
- bryła budynku ma nieregularny kształt
- bryła o rzeźbiarskim charakterze
- odniesienie do form organicznych
- zastosowanie innych form: ceramiki, elementów metalowych i luster
- duża dekoracyjność.
Dlaczego budynek nazywa się La Pedrera?
W Hiszpanii nazywa się go La Pedrera ze względu na wygląd zewnętrzny, podobny do kamieniołomu (pedrera po hiszpańsku, to właśnie kamieniołom). W rzeczywistości nazywano go Casa Milà, gdyż został zamówiony przez biznesmena Pere Milà i Camps (casa to dom, zatem nazwa oznacza dom Milà).
Casa Milà (La Pedrera) – dzisiejsze użytkowanie
Zabytek pełni aktualnie 5 funkcji, a La Pedrera odwiedziło już ponad 22 miliony ludzi z całego świata:
- Przeznaczenie turystyczne: jest otwarty dla zwiedzających w ciągu dnia i nocy.
- Użyteczność kulturalna i społeczna: jest to centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy, konferencje i zajęcia.
- Użytkowanie mieszkaniowe: nadal można tam wynająć mieszkanie.
- Przeznaczenie administracyjne: znajduje się tam siedziba Fundacji Catalunya La Pedrera.
- Przeznaczenie komercyjne: firmy i sklepy znajdujące się na parterze.
Gdzie znajduje się Casa Milà?
Budynek Casa Milà mieści się przy Passeig de Gràcia 92 w Barcelonie.
W 1900 roku Paseo de Gracia było najważniejszą aleją w mieście, gdzie zaczęto budować majestatyczne budynki, najlepsze teatry i kina oraz najbardziej ekskluzywne sklepy, restauracje i kawiarnie.
To tam najbogatsi mieszkańcy chcieli budować swoje posiadłości, zlecając je najbardziej prestiżowym architektom tamtych czasów.
pq118a9989815489c24b81b160782015890ed2085epq